Media o nas

Strona główna » Jak Program Inkubator wspiera start-upowców? Poznaj historię Piotra Janicy

Jak Program Inkubator wspiera start-upowców? Poznaj historię Piotra Janicy

2023.03.30 | Media o nas

W 2009 r. wygrał konkurs zorganizowany w ramach II Młodzieżowego Szczytu Klimatycznego w Poznaniu przedstawiając pomysł na „Oszczędnisia” – robota, który lokalizuje źródła marnotrawienia energii w domu. W 2016 r. przedstawił swój wynalazek, prototyp motoroweru elektrycznego E-MOPI, zaprezentowanego po raz pierwszy podczas targów MOTOR SHOW w Poznaniu. W tym roku koordynuje pracę uczniów z CKZiU „Elektryk”, którzy projektują własny skuter elektryczny.

Dzisiaj Piotr Janica to absolwent Automatyki i Robotyki, konstruktor i właściciel firmy MPLAB zajmującej się budową maszyn i rozwiązań dla przedsiębiorstw. Od początku swojej drogi współpracuje z Parkiem Interior i bierze udział w wielu inicjatywach, m.in. w Programie Inkubator. W krótkim wywiadzie opowiada jak trafił do Interiora oraz w jaki sposób skorzystał ze wsparcia oferowanego przez instytucję.

Piotrze, kiedy rozpoczęła się Twoja współpraca z Parkiem Interior? Jesteś tutaj od początku swojej działalności?

Do Interiora trafiłem przez motorower. Długo szukałem jakiegoś wsparcia, chodziłem po różnych firmach i instytucjach. W końcu napisałem do prezydenta Nowej Soli i to on skierował mnie do prezesa Parku Interior, Andrzeja Matłoki. Na początku, jak tylko założyłem działalność, nie było dla mnie miejsca, więc dostałem biurko w bardzo niewielkiej przestrzeni. Po kilku miesiącach dostałem już swoje biuro, a dzisiaj prowadzę swój warsztat na hali Parku Interior.

Czym się dokładnie zajmujesz w tej chwili?

Realizuję projekty dla branży automotive. To są projekty m.in. dla Toyoty i BMW oraz dla innych lokalnych firm i nie tylko. Każdy projekt jest innowacyjny, to jest za każdym razem robienie czegoś na nowo. Firmy zgłaszają się do nas z problemami reklamacyjnymi związanymi z zarządzeniem jakością i oczekują jakiegoś rozwiązania. Coś poprawić, coś zautomatyzować, coś zmodernizować, poprawić jakość albo wydajność czy też zrobotyzować, bo zajmujemy się też integracją robotów przemysłowych.

Park Interior otworzył ci dostęp do szkoleń i warsztatów w ramach Programu Inkubator. Które z tych spotkań oceniasz jako szczególnie przydatne z punktu widzenia twojej działalności?

Na pewno te związane z własnością intelektualną. Robimy rzeczy innowacyjne, w związku z tym musimy z tego korzystać. Dobrze wiedzieć, na co możemy sobie pozwolić i jak inni mogą wykorzystać nasze pomysły.

Czy zgłosiłeś własny patent albo uzyskałeś już ochronę dla któregoś ze swoich pomysłów?

Tak, zgłosiłem patent i czekam rok na jego rozpatrzenie. To długa procedura i zazwyczaj trochę trwa. Zdobyłem już natomiast ochronę na wzór przemysłowy. Wspólnie z Parkiem Interior wykonaliśmy wspólny projekt na budowę urządzenia do czyszczenia spoin stali nierdzewnej z inteligentnym podajnikiem kwasu. Przy tym projekcie zgłosiliśmy wzór przemysłowy na wygląd głowicy.

W jaki sposób, twoim zdaniem, młody człowiek lub ktoś, kto dopiero stawia pierwsze kroki w biznesie, może skorzystać ze współpracy z nowosolskim parkiem technologicznym?

Taki młody człowiek, jak ja, który wchodzi do świata przemysłu, może zostać łatwo wykorzystany. Doradcy w Parku Interior wyczulają na to od samego początku. Ponadto, mogę zgłosić do nich dowolny problem, a oni szukają rozwiązania i wspierają mnie w jego przezwyciężeniu. Czy to szukając dofinansowania, żeby nie zgodzić się na nieodpowiednie warunki, czy to w każdym innym obszarze związanym z prowadzeniem działalności. Cenię ich za otwartość, wsparcie.

Przeniosłem się do Parku Interior 9 miesięcy po założeniu działalności. I od tego momentu wszystko ruszyło. To jest fajne miejsce, są tu różne firmy, wielu ciekawych ludzi, z którymi można współpracować, wymienić się doświadczeniami, szukać porady. Oprócz tego równie ważna jest promocja, którą Park Interior zapewnia współpracującym podmiotom. Dzięki promocji mojej działalności już na początku pojawiło się kilka fajnych projektów. Pracownicy parku mają także bardzo szerokie kontakty. Jeśli chcę coś zrealizować i brakuje mi materiałów, technologii czy kontrahenta, są w stanie to bardzo szybko załatwić.

Jaki jest największy problem dla osób, które chcą zdobyć świat przemysłowy?

W tej chwili dla początkujących przedsiębiorców największym problemem jest miejsce do prowadzenia działalności – nie ma hali, nie ma gdzie realizować projektów. W tym może również pomóc Park Interior, który szykuje się do budowy drugiej hali. Tworzy się więc ogromna powierzchnia dla start-upów. Są tutaj także nowoczesne urządzenia: skaner 3D i jest komora solna. Z komory solnej zdarza mi się korzystać, ale ze skanera 3d korzystam już bardzo często i mogę to robić w dowolnej chwili.

Dziękujemy za rozmowę.

Masz pomysł na start-up? Chcesz – jak Piotr Janica – rozwijać swoją działalność w przestrzeni sprzyjającej innowacyjności? Nie czekaj, poznaj Program Inkubator i dołącz do nas. Wystarczy, że w zakładce Dokumenty wypełnisz formularz zgłoszeniowy i prześlesz go na adres k.rudy@parkinterior.pl. Czekamy na Ciebie!

Link do artykułu:

Najnowsze wpisy:

Piotr Janica: Inspirujący lider w branży robotyki przemysłowej

Piotr Janica: Inspirujący lider w branży robotyki przemysłowej

Przedstawiamy historię Piotra Janicy, młodego przedsiębiorcy, konstruktora i prezesa spółki MPLAB, który swoją pasją do robotyki zdobył uznanie na rynku przemysłowym. W rozmowie z portalem Nasza Lubuska Region, przeprowadzoną przez Filipa Pobihuszkę, Piotr opowiada o...

Kategorie:

Tagi:

Udostępnij: