FAQ
– NAJCZĘSCIEJ ZADAWANE PYTANIA

W POSZUKIWANIU INFORMACJI
SEKCJA PYTAŃ I ODPOWIEDZI
Po analizie najczęściej pojawiających się wątpliwości i pytań od naszych Klientów, przygotowaliśmy sekcję FAQ, która pozwoli w szybki sposób uzyskać rzetelne informacje na temat naszej działalności.
Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu!
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE
PYTANIA
Wybrać robota przemysłowego czy Cobota?
Zarówno korzystanie z robota jak i cobota ma swoje plusy. Wybór zależy więc od aplikacji, z jakiej się korzysta. Poniższa tabela porównująca roboty przemysłowe i coboty pomoże w dobraniu najkorzystniejszej opcji dla danego przedsiębiorstwa.
Cobot:
Plusy:
• Intuicyjne programowanie – wystarczy prowadzenie ręką
• Łatwość obsługi – bez wygrodzenia i współpracy z człowiekiem*
• Duża oszczędność – nie trzeba używać żadnych dodatkowych systemów bezpieczeństwa**
Minusy:
• Mniejsza precyzja ruchów (1-2mm)
• Gorsza wydajność – mniejsza prędkość ruchów
• Budowa o delikatnej konstrukcji
• Niski udźwig i zasięg (do 20 kilogramów i do 1600mm)
Robot przemysłowy:
Plusy:
- Wysoka trwałość urządzenia
- Imponująca wydajność – duża prędkość ruchów
- Bardzo duża precyzja (0.04mm) i sztywność
- Mocna konstrukcja, która idealnie sprawdza się w warunkach przemysłowych; klasa szczelności IP54 (w większości modeli dostępna również IP56, a w wybranych rodzajach IP67)
- Szeroki wybór udźwigów i zasięgów (3kg, 500mm – 1300kg, 3500mm)
Minusy:
- Konieczność stosowania wygrodzenia i innych elementów bezpieczeństwa
- Brak możliwości bezpośredniej współpracy z człowiekiem
* Użycie cobota bez wygrodzenia możliwe jest tylko wtedy, kiedy posługujemy się bezpiecznym narzędziem oraz bezpiecznym procesem.
** Normy PN-EN ISO 10218-1, PN-EN ISO 10218-2 oraz ISO/TS 15066 regulują w szczegółowy sposób zasady funkcjonowania Cobotów.
Podsumowując:
Cobot perfekcyjnie sprawdzi się wtedy, gdy:
- wydajność, dokładność i szybkość działania nie są tak ważne, a bardziej chodzi nam o bezpośrednią współpracę z człowiekiem lub pracę bez wygrodzeń, czyli w prostych i bezpiecznych aplikacjach:
- Pakowanie
- Paletyzacja
- Pick&place
- Handling
Robot przemysłowy jest niezastąpiony w wielu innych sytuacjach:
• przede wszystkich gdy wymagane są: precyzja, wydajność i duża dynamika ruchów oraz dla procesów niebezpiecznych.
Co to jest „ulga na robotyzację”?
Ulga na robotyzację jest jednym z elementów tak zwanego systemu ulg podatkowych wspierających innowacje i produkcje. Ta ulga obowiązuje od 1 stycznia 2022 r. (zgodnie z podpisaną nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).
Ulga na robotyzację pozwala na dodatkowe odliczenie kosztów:
- robotów,
- maszyn peryferyjnych,
- systemów, aplikacji, programów mających za zadanie zintegrować robota.
Z ulgi na robotyzację mogą korzystać zarówno podatnicy PIT, jak również CIT inwestujący w robotyzację, bez względu na wielkość firmy i formę prowadzenia działalności. Ulga kierowana jest przede wszystkim do firm z obszaru produkcji przemysłowej.
Czy robot jest trudny w programowaniu?
W programowaniu robota główną rolę odgrywa integrator. To on wykona prawie całą pracę za nas i przygotowuje robota do programowania procesu.
Programowanie ruchów ramienia to nic skomplikowanego. Wystarczy wskazać robotowi punkty, pomiędzy którymi odbywać się będzie ruch.
Można to zrobić na kilka sposobów:
-
Z wykorzystaniem joysticka 6D; Poruszamy robotem w ten sposób, żeby naprowadzić wierzchołek chwytaka (lub innego narzędzia) do wyznaczonego punktu, a potem zatwierdzamy na panelu dotykowym i wybieramy z listy ruch, którym robot ma się do tego punktu poruszać. Analogicznie pozostałe punkty w ścieżce.
- Ready2pilot to opcja podobna do joysticka 6D – do zamieszczenia na chwytaku. Poruszamy robotem przemysłowym poprzez prowadzenie go za pomocą narzędzia. Procedura zapisywania poszczególnych punktów jak w metodzie wyżej.
- W przypadku cobotów programowanie następuje tak samo jak w opcji Ready2pilot; jedyną różnicą jest to, że prowadzenie cobota za narzędziem odbywa się płynniej – co jest skutkiem wbudowanej funkcjonalności cobotów i ich lżejszej budowy.
Ile kosztuje wdrożenie stanowiska zrobotyzowanego??
Koszt wdrożenia kalkulowany jest indywidualnie w zależności od potrzeb klienta. Zaczyna się od kwoty 65 tys. EUR. (najprostsze stanowiska handlingowe) i kwoty 80 tys. EUR. (najprostsze stanowiska spawalnicze).