Blog

Strona główna » Czy robot spawalniczy to przyszłość przemysłu?

Czy robot spawalniczy to przyszłość przemysłu?

2022.11.10 | Blog

Automatyzacja przemysłu trwa od dziesięcioleci. Coraz więcej prac w fabrykach wykonują roboty. Obecnie obserwujemy ogromny wzrost zainteresowania robotami przemysłowymi przeznaczonymi do spawania łukowego. Po rozwiązania, które zarezerwowane były głównie dla dużych firm, coraz częściej sięgają średni, a nawet mali producenci. Co spowodowało taką zmianę?

„Otrzymujemy dużo zapytań od małych firm produkcyjnych. Większość przedsiębiorców, kupując robota decyduje się na maksymalne ograniczenie jego funkcjonalności – chcą w ten sposób zachować jak najniższą cenę. Bazując na naszym doświadczeniu, przekonujemy naszych klientów, że takie podejście nie jest odpowiednie i w konsekwencji, może prowadzić do problemów z prawidłowym działaniem stanowiska. Dlatego tak ważny jest wybór doświadczonego integratora, który pokaże, na co należy zwrócić uwagę, oraz czego unikać przy wyborze  i wyposażaniu stanowiska spawalniczego . Oczywiście cena odgrywa bardzo dużą rolę, jednak to wydajność, funkcjonalność i niezawodność powinny decydować o wyborze konkretnego rozwiązania. Pamiętajmy, że takie maszyny będą pracować dla nas wiele lat.” – mówi Piotr Janica, Prezes MPLAB Prototypes. 

Niezbędny automatyzm

Prawidłowo zaprojektowana cela spawalnicza powinna być wyposażona w układ czyszczenia palnika w cyklu automatycznym. Nie powinno też zabraknąć układu do sprawdzania i korekcji punktu TCP (ang. tool central point) palnika (dzięki czemu każda spoina spawalnicza jest wykonywana powtarzalnie ). Dlaczego jest to tak istotne? Cela spawalnicza musi działać w trybie automatycznym, a nieplanowane przestoje ) powodują zmniejszenie wydajności. Na przykład, jeśli wystąpi kolizja palnika, a stanowisko nie ma układu korekcji punktu TCP, operator straci około 20 minut na ponowne prawidłowe ustawienie narzędzia. Ważnymi rozwiązania są też systemy takie jak: TouchSence pozwalający na wykrywanie położenia detalu i korygowanie ścieżki przed startem spawania oraz ArcSence umożliwiający śledzenie spoiny podczas spawania i korygowanie trajektorii ruchu robota. Dzięki zastosowaniu tych rozwiązań możliwe staje się zachowanie stuprocentowej powtarzalności wytwarzanych konstrukcji i niebywałej precyzji wykonania. Cele spawalnicze MPLAB doposażać można w dowolnym momencie w różne systemy pomocnicze zwiększając ich funkcjonalność.

Kluczowe jest również odpowiednie oprzyrządowanie spawalnicze, które gwarantuje nam utrzymanie geometrii i zachowanie tolerancji rysunkowych. Dobrze zaprojektowany i wykonany przyrząd spawalniczy pozwala na bazowanie każdego detalu w ten sam sposób co dodatkowo poprawia powtarzalność produktu. . Przekłada się to na seryjne wytwarzanie konstrukcji z zachowaniem powtarzalności detalu i bezpośrednio wpływa na jej jakość poprzez wyeliminowanie niezgodności.

Jakość i ergonomia

Warto zwrócić uwagę na źródła spawalnicze dostarczane wraz z robotami. Nasze cele spawalnicze wyposażone są w markowe źródła spawalnicze najlepszych producentów. Gwarantuje nam to wsparcie technologiczne oraz wygodny dostęp do części zamiennych czy materiałów eksploatacyjnych.

Produkty oferowane przez nas są gotowe do spawania natychmiast po instalacji u klienta i montażu przyrządów spawalniczych, a intuicyjny interfejs umożliwia obsługę przez niedoświadczonego operatora po zaledwie 20-minutowym szkoleniu.

Wybierając celki spawalnicze MPLAB ma się pewność, że cena jest jedną z korzystniejszych na rynku, a jednocześnie wszystkie istotne parametry zostały spełnione.

Najnowsze wpisy:

Piotr Janica: Inspirujący lider w branży robotyki przemysłowej

Piotr Janica: Inspirujący lider w branży robotyki przemysłowej

Przedstawiamy historię Piotra Janicy, młodego przedsiębiorcy, konstruktora i prezesa spółki MPLAB Prototypes, który swoją pasją do robotyki zdobył uznanie na rynku przemysłowym. W rozmowie z portalem Nasza Lubuska Region, przeprowadzoną przez Filipa Pobihuszkę, Piotr...

Kategorie:

Tagi:

Udostępnij: