W nowosolskim interiorze można było zobaczyć skuter, który został zaprojektowany i wykonany w ramach projektu CKZiU „Elektryk” w Nowej Soli oraz partnerskiej Placówki Szkoleniowej WSA w Fürstenwalde. Prace nad pojazdem odbywały się w siedzibie firmy MPLAB, którego prezesem jest absolwent szkoły Piotr Janica. Pojazd przeszedł pozytywnie próby jazdy. I pojechał!
– Chodzi nam o to, aby uczniowie się rozwijali, a elektromobilność to już nie jest przyszłość, to teraźniejszość – wyjaśnia Grzegorz Königsberg, dyrektor CKZiU „Elektryk” w Nowej Soli i współautor projektu. – Chcemy pokazać, że można coś skonstruować samemu. Od początku myśleliśmy o Piotrku Janicy, który okazywał talenty konstrukcyjne już w szkole. Chcielibyśmy, aby był inspiracją dla uczniów i absolwentów. O skuterze pomyśleliśmy, bo to chwytliwy temat dla młodzieży.
Z powodu pandemii, projekt został rozciągnięty w czasie. Dlatego najbardziej zadowoleni mogą być uczniowie, którzy pracowali przy końcowym etapie projektu i zobaczyli efekt w postaci jadącego skutera.
Uczniowie pracowali przy projektowaniu części i wykonywaniu ich. Konieczna była współpraca polskiej i niemieckiej grupy.
– Bardzo mocno pomogli nam partnerzy ze szkoły niemieckiej. Młodzież przyjeżdżała do nas i wspierała projekt. Ważne było nie dość, że przełamać bariery językowe, to razem szukać rozwiązań konstrukcyjnych. Skuter jest autorstwa przede wszystkim Piotra Janicy i uczniów – dodaje dyrektor Königsberg.
CKZiU „Elektryk”. Z historii projektu
Młodzież spotykała się na warsztatach, podczas których pracowała nad kolejnymi elementami maszyny. – Założenie było jedno skuter ma być w pełni sprawny i gotowy do użytku przez osobę dorosłą – mówi Anna Chyła, rzecznik starostwa powiatowego w Nowej Soli.
Uczniowie przy wsparciu doświadczonych konstruktorów najpierw przygotowali autorski projekt skutera elektrycznego.
– Młodzież musiała podjąć decyzje dotyczące wyboru napędu, akumulatora i innych komponentów motocyklowych. Sporo czasu zajęła również dyskusja nad ergonomią i koncepcją. Na pierwszych warsztatach powstały także modele 3D ramy, kół, amortyzatorów, mocowań oraz części mechanicznych – przypomina Anna Chyła, rzecznik starostwa.
Skuter jest zasilany akumulatorem, który ma pozwolić dorosłej osobie na pokonanie ok. 30 – 40 km.
Warsztaty dla młodzieży, która pracowała nad zaprojektowaniem i konstrukcją skutera, to cześć projektu „Razem dla pogranicza – poprawa infrastruktury edukacyjnej i rozwój transgranicznych kompetencji”. W ramach projektu odbywała się modernizacja szkoły, organizowane były kursy zawodowe i językowe, wyjazdy zawodoznawcze. Zaprezentowano też projekt na targach w Niemczech.
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG VA BB-PL 2014-2020. Powiat Nowosolski pozyskał na ten cel prawie 4 mln zł. Całkowita wartość projektu to blisko 4,5 mln zł.
Realizacja elektrycznego skutera to jeden z wielu projektów realizowanych w nowosolskim „Elektryku”. Ostatnio uczniowie budowali drony. Powstaje też wirtualna rzeczywistość dla uczniów kierunku elektrycnego.
– Już myślimy o kolejnych działaniach. Chcemy, żeby młodzież wiedziała, że można u nas się uczyć z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod, pamiętając, że podstawą są praktyczne zajęcia – podkreśla dyrektor szkoły.
Źródło: Nowa