Wydarzenia

Strona główna » XVI Ogólnopolska Konferencja BGK dla JST i Piotr Janica MPLAB

XVI Ogólnopolska Konferencja BGK dla JST i Piotr Janica MPLAB

2023.05.25 | Wydarzenia

23 i 24 maja odbyła się XVI Ogólnopolska Konferencja BGK dla JST, której tematem przewodnim były „Nowe rozwiązania dla finansów samorządów”. Wydarzenie zostało uroczyście otwarte przez Beatę Daszyńską-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego. Konferencja została podzielona na siedem bloków tematycznych, skupiających się na kluczowych zagadnieniach dotyczących przyszłości finansów samorządowych.

Pierwszego dnia odbyły się trzy bloki tematyczne, które poruszały następujące kwestie:

  1. Zróżnicowanie społeczno-gospodarcze i finansowe JST – analiza niejednorodności polskich samorządów.
  2. Program Inwestycji Strategicznych – ocena postępu realizacji.
  3. Uproszczenie podatków lokalnych i ich poboru – rzeczywistość, marzenia, realne możliwości.

Drugiego dnia konferencji odbyły się cztery kolejne bloki tematyczne, które koncentrowały się na następujących zagadnieniach:

  1. PPP (Public-Private Partnership) – współpraca z sektorem prywatnym w realizacji zadań publicznych.
  2. Efektywność energetyczna i projekty środowiskowe w praktyce.
  3. Rola miast w przeciwdziałaniu zmianie klimatu (3W) – wpływ miast na zmniejszanie negatywnych skutków zmian klimatycznych.
  4. Finansowanie inicjatyw społecznych w gminach – instytucje i organizacje wspierające budowanie kapitału społecznego.

W trakcie konferencji Mateusz Walewski, dyrektor Departamentu Badań i Analiz oraz główny ekonomista BGK, oraz Adam Piłat, menedżer zespołu analiz strategicznych i programowych, przedstawili raport pt. „Zróżnicowanie społeczno-gospodarcze i finansowe JST”. Raport ten stanowił podstawę do prowadzenia dyskusji na temat różnorodnych możliwości oraz potrzeb jednostek samorządu, zachęcając do analizy i zrozumienia sytuacji finansowej samorządów na różnych poziomach społeczno-gospodarczych.

Podczas konferencji Nowa Sól miała silną reprezentację, która wzbudziła uznanie i zainteresowanie. Wśród przedstawicieli miasta znalazła się pani Beata Kulczycka, Naczelnik Wydziału Programowania i Promocji, która miała ważny udział w panelu dyskusyjnym, który odbył się drugiego dnia konferencji. Jej obecność i aktywna rola przyczyniły się do wartościowej wymiany poglądów i doświadczeń na temat finansowania inicjatyw społecznych w gminach. Jej wiedza i zaangażowanie były nieocenione dla rozwoju tej tematyki.

Również pani Edyta Płanka, Dyrektor Rozwoju Regionu z BGK Region Lubuski, uczestniczyła w konferencji, reprezentując instytucję finansową. Jej udział przyczynił się do bogatej wymiany doświadczeń i inspirujących debat na temat finansowania inicjatyw społecznych oraz współpracy pomiędzy sektorem publicznym a prywatnym. Jej wiedza na temat rozwoju regionu i perspektyw finansowych była cennym wkładem w dyskusję.

Nie można zapomnieć o Piotrze Janicy, prezesie i właścicielu MPLAB Prototypes, który również aktywnie uczestniczył w panelu dyskusyjnym poświęconym finansowaniu inicjatyw społecznych w gminach. Jego doświadczenie biznesowe i perspektywa przedsiębiorcy wniosły cenne spojrzenie na temat możliwości inwestycyjnych i współpracy między sektorem prywatnym a samorządami. Jego obecność na konferencji była dowodem na to, że współpraca pomiędzy sektorem publicznym a prywatnym jest kluczowa dla rozwoju lokalnych inicjatyw i społeczności.

XVI Ogólnopolska Konferencja BGK dla JST była ważnym forum, które umożliwiło reprezentantom samorządów, sektora prywatnego i instytucji finansowych wymianę doświadczeń, pomysłów i perspektyw. Dzięki zasadzie „nic o nas bez nas”, konferencja stworzyła przestrzeń dla aktywnego udziału w dyskusji na temat finansów samorządowych oraz poszukiwania nowych rozwiązań na przyszłość. Współpraca i dialog pomiędzy różnymi sektorami społeczeństwa były kluczowe dla identyfikacji najlepszych praktyk i wspólnego budowania lepszej przyszłości dla samorządów i społeczności lokalnych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym ważnym wydarzeniu, zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Najnowsze wpisy:

Piotr Janica: Inspirujący lider w branży robotyki przemysłowej

Piotr Janica: Inspirujący lider w branży robotyki przemysłowej

Przedstawiamy historię Piotra Janicy, młodego przedsiębiorcy, konstruktora i prezesa spółki MPLAB Prototypes, który swoją pasją do robotyki zdobył uznanie na rynku przemysłowym. W rozmowie z portalem Nasza Lubuska Region, przeprowadzoną przez Filipa Pobihuszkę, Piotr...

Kategorie:

Tagi:

Udostępnij: