APLIKACJE – REALIZACJE

Strona główna » Stahlbau Automotive

STAHLBAU AUTOMOTIVE

robotyzacja spawania

 

Wydajność, jakość i stabilność produkcji to główne argumenty, które skłoniły Stahlbau Automotive do wykorzystania robotów w procesach spawalniczych. Z pomocą integratorów z MPLAB Prototypes firma wdrożyła kolejne cele z robotami KUKA KR CYBERTECH oraz pozycjonerami trzyosiowymi KP3-V2H.

Robotyzacja to naturalny kierunek rozwoju firm, których działalność opiera się o spawanie dużych serii powtarzalnych detali. Stahlbau Automotive, polskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w obróbce metalu dla przemysłu samochodowego, od lat korzysta z możliwości robotów w zakresie realizacji procesów spawalniczych.

 Jesteśmy firmą działającą w branży metalowej od niemal 30 lat – mówi Roman Siemaszko, prezes zarządu Stahlbau Automotive. – Początkowo firma zajmowała się produkcją narzędzi do wytwarzania łańcuchów. Od niemal 12 lat rozwijamy dziedzinę spawalnictwa. Produkujemy elementy metalowe do motoryzacji dla wszystkich największych marek. Ponieważ ilości w branży motoryzacyjnej są zawsze bardzo duże, rozpoczęliśmy produkcję na zrobotyzowanych stanowiskach spawalniczych.

ZOBACZ FILM Z REALIZACJI

 W STAHLBAU AUTOMOTIVE

Robotyzacja spawania

ROZWIĄZANIA MPLAB

 

W Żarach w województwie lubuskim, gdzie mieści się jeden z trzech oddziałów Stahlbau Automotive (pozostałe są zlokalizowane w Chojnowie oraz w Nowej Soli), znajduje się obecnie pięć zrobotyzowanych cel spawalniczych. We wszystkich zostały wykorzystane roboty KUKA oraz sprzęt spawalniczy Fronius. Jak tłumaczy Roman Siemaszko, robotyzację w Stahlbau Automotive wymusił rozwój firmy, w szczególności rosnąca liczba kontraktów realizowanych dla sektora automotive.

Jesteśmy zadowoleni z efektów wytwarzania poprzez spawanie na robotach. Daje to bardzo duże możliwości i gwarantuje klientom dostępność elementów, jakość, pozwala nam na dynamiczną reakcję na zwiększenie potrzeb w jakimś określonym momencie.

Adrian Sobkowiak Piotr Janica MPLAB Prototypes

Łukasz Zasada, dyrektor techniczny w Shalbau Automotive, zwraca uwagę na większą elastyczność produkcji osiągniętą przez robotyzację spawania.

Obecnie realizujemy wiele rożnych projektów jednocześnie. Jest to możliwe m.in. dzięki zastosowaniu robotów oraz zaawansowanych technologicznie źródeł spawalniczych. Wykorzystujemy dwie technologie: CMT oraz PMC. Dzięki temu jesteśmy w stanie spawać zarówno aluminium, jak i stal węglową. Otrzymujemy przy tym bardzo dobre jakościowo spoiny, głęboką penetrację i powtarzalność wtopień – komentuje inżynier.

WIĘKSZA STABILNOŚĆ

I NOWE MOŻLIWOŚCI

 

Jednym z głównych aspektów skłaniających firmy na całym świecie do wyboru robotów przy realizacji procesów spawalniczych jest zwiększenie stabilności produkcji. Dostrzega ją również zarząd Stahlbau Automotive. Z jednej strony ma to związek z tym, że roboty pracują w określonym, stałym tempie, układając jednakowe spoiny na każdym detalu, z drugiej – są zawsze gotowe do pracy. W kontekście problemu braku rąk do pracy ma to szczególne znaczenie.

Ale robotyzacja spawania to także nowe możliwości. W przypadku Stahlbau Automotive to możliwość produkowania nowych, bardziej wymagających detali, których ręczne spawanie nie wchodzi w grę. Przykładem takich detali są wytwarzane przez firmę elementy układu kierowniczego motocykli. Ich kołowy przekrój oraz niewielkie wymiary w praktyce wykluczają produkcję tego rodzaju elementów w oparciu o spawanie manualne. Przy zastosowaniu robotów jest to możliwe, co potwierdza przykład Stahlbau Automotive. Firma z powodzeniem wytwarza takie detale, spełniając wymagania jakościowe odbiorcy końcowego.

Adrian Sobkowiak Piotr Janica MPLAB Prototypes
Adrian Sobkowiak Piotr Janica MPLAB Prototypes
Adrian Sobkowiak Piotr Janica MPLAB Prototypes
Adrian Sobkowiak Piotr Janica MPLAB Prototypes

SPRAWDZONY SPRZĘT

do realizacji procesów spawalniczych

 

Za wykonanie zrobotyzowanych stanowisk spawalniczych dla Stahlbau Automotive oraz dobór sprzętu odpowiada MPLAB Prototypes, firma z siedzibą w Nowej Soli (woj. lubuskie), należąca do najprężniej rozwijających się integratorów robotów KUKA w Polsce.

Klient poprosił nas o optymalizację i zrobotyzowanie jego procesów spawalniczych – relacjonuje Piotr Janica, prezes zarządu w MPLAB Prototypes. – W tym celu wykorzystaliśmy roboty KR 16 R2010 drugiej generacji oraz trzyosiowe KP3-V2H, które umożliwiły skrócenie czasu przezbrajania detali, jak również źródła spawalnicze Fronius TPS 400i.

Rozwiązanie zaproponowane przez MPLAB Prototypes to sprawdzony, możliwy do wdrożenia w większość firm projekt, który w założeniu oferuje łatwą, bezproblemową obsługę procesów spawalniczych dla operatorów celek. Praca operatorów sprowadza się do naprzemiennego umieszczania detali w przyrządach zamontowanych na obrotniku i następnie odbierania zespawanych elementów. Dzięki zastosowaniu kurtyn bezpieczeństwa jest ona całkowicie bezpieczna.

Wspólnie z naszym oficjalnym partnerem systemowym firmą MPLAB Prototypes spełniamy oczekiwania klienta końcowego poprzez dobór odpowiedniego sprzętu i budowę całych stanowisk spawalniczych. Stahlbau Automotive pomimo już wysokiego stopnia zrobotyzowania w dalszym ciągu inwestuje w kolejne celki spawalnicze. Dobrym przykładem słuszności tego działania jest zdobycie nowych zamówień, w tym m.in. związanych z produkcją elementów układu kierowniczego motocykli. Spawanie takich elementów ręcznie generuje ogromną ilość problemów. Przy zastosowaniu robotów KUKA KR CYBERTECH i naszych trzyosiowych pozycjonerów Stahlbau Automotive bez problemu radzi sobie z osiągnięciem odpowiedniej jakości spawów – podsumowuje Mateusz Homski, Regional Account Manager w KUKA Polska.

ZOBACZ FILMY Z REALIZACJI

 W STAHLBAU AUTOMOTIVE

Piotr Janica

MPLAB Prototypes

 

MPLAB Prototypes została wybrana przez Stahlbau Automotive do wykonania zrobotyzowanych stanowisk spawalniczych oraz doboru odpowiedniego sprzętu. Zespół firmy składa się z doświadczonych inżynierów, którzy zaproponowali optymalizację i automatyzację procesów spawalniczych. Dzięki temu Stahlbau Automotive zyskał wydajniejsze i bardziej bezpieczne stanowiska pracy, umożliwiające skrócenie czasu przezbrajania detali.

Łukasz Zasada

Stahlbau Automotive

 

Wraz z postępem technologicznym i rozwojem robotyki, coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie robotów do swoich procesów produkcyjnych. Jedną z takich firm jest polskie przedsiębiorstwo Stahlbau Automotive. W ich oddziale w Żarach zrobotyzowanych cel spawalniczych jest już pięć, a dyrektor techniczny firmy, Łukasz Zasada, nie kryje zadowolenia z efektów spawania na robotach.

Roman Siemaszko

Stahlbau Automotive

 

Wraz z postępem technologicznym i rozwojem robotyki, coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie robotów do swoich procesów produkcyjnych. Jedną z takich firm jest polska firma Stahlbau Automotive, która specjalizuje się w obróbce metalu dla przemysłu samochodowego. Za wprowadzenie zrobotyzowanych stanowisk spawalniczych dla Stahlbau Automotive oraz dobór odpowiedniego sprzętu odpowiada MPLAB Prototypes.

Mateusz Homski

KUKA Polska

 

Automatyzacja procesów produkcyjnych to temat, który od dawna interesuje przedsiębiorców z różnych branż. W dzisiejszych czasach innowacyjne technologie i robotyka umożliwiają wykonywanie zadań, które jeszcze kilka lat temu wydawały się niemożliwe do zautomatyzowania. Jednym z liderów w tej dziedzinie jest firma MPLAB Prototypes, której doświadczenie i profesjonalizm zostały docenione przez klientów z całej Polski.

SKONTAKTUJ SIĘ

bezpośrednio z naszym handlowcem

Piotr Janica - Prezes MPLAB Prototypes

Agata
Faryna-MAŁECKA

 

Office Manager

Tel.: +48 795 171 853
E-mail: info@mplab.com.pl