APLIKACJE – REALIZACJE

Strona główna » TPV Displays Polska

TPV DISPLAYS POLSKA

AUTOMATYZACJA PRODUKCJI

 

MPLAB Prototypes robotyzuje linie montażowe w standardzie KUKA w największej fabryce telewizorów w Europie. W zakładzie TPV Displays Polska w Gorzowie Wlkp. pracuje już kilkanaście pomarańczowych robotów. W drodze są kolejne aplikacje, w tym stacje, które wdraża zespół firmy MPLAB.

W fabryce każdego dnia produkowanych jest ok. 25 tys. telewizorów. Rocznie opuszcza ją 4,5 mln odbiorników, czyli tyle, ile wystarczy, by załadować ponad 6000 ciężarówek.

Jako TPV jesteśmy wiodącym producentem telewizorów w Europie – firmę przedstawia Grzegorz Benda, dyrektor gorzowskiej fabryki. – Jako TPV jesteśmy również właścicielem marki telewizorów Phillips. Produkujemy telewizory także dla innych marek jako podwykonawca związany z ich wytwarzaniem.

ZOBACZ FILM Z REALIZACJI

W TPV DISPLAYS POLSKA

AUTOMATYZACJA

W TPV DISPLAYS

 

W wysokim sezonie spółka TPV Displays Polska zatrudnia nawet 3000 pracowników. Gorzowski zakład zajmuje powierzchnię ponad 140 tys. m2, co czyni go jedną z największych fabryk na terenie Polski. Imponujący rozmachem zakład wciąż się rozwija.

TPV Displays Polska z roku na rok konsekwentnie zwiększa wolumen produkowanych telewizorów. Pociąga to za sobą potrzebę stopniowego zwiększania mocy przerobowych fabryki, jednak to w dobie problemu braku rąk do pracy stanowi poważne wyzwanie. Aby mu sprostać, zarząd TPV Displays Polska stawia na automatyzację produkcji. Od 2020 r. firma zainstalowała kilkanaście stanowisk z robotami KUKA, które mają za zadanie usprawnić pracę linii montażowych.

 

Adrian Sobkowiak Piotr Janica MPLAB Prototypes

Jak mówi dyrektor zakładu TPV Displays Polska, stosowanie robotów w procesach związanych z montażem telewizorów pozwala osiągnąć liczne korzyści. Roboty poprawiają ogólną efektywność produkcji, jednocześnie wyręczając pracowników z wykonywania najbardziej wymagających czynności. Przykładem takich aplikacji są stacje odpowiadające za przenoszenie odbiorników z taśm transportujących na paletki testujące, za pomocą których złożone wcześniej telewizory trafiają w ręce pracowników zajmujących się wstępną kontrolą jakości.

Ta konkretna automatyzacja związana z przenoszeniem odbiorników pozytywnie wpływa na ergonomię pracy naszych pracowników. Dla nas to bardzo ważne, żeby pracownicy czuli się w naszej fabryce komfortowo – podkreśla Grzegorz Benda.

WIĘKSZA STABILNOŚĆ

Roboty KR IONTEC, KR QUANTEC
i pakiet KUKA.ConveyorTech

 

Roboty KUKA przenoszą odbiorniki w zakładzie TPV Displays Polska każdego dnia przez cały rok, pracując w systemie trzyzmianowym. Ich wdrożeniem – od koncepcji po uruchomienie – zajęli się inżynierowie z firmy MPLAB Prototypes, oficjalni partnerzy systemowi KUKA (Gold KUKA System Partner). W chwili obecnej w fabryce TPV Displays Polska pracują cztery zrobotyzowane stanowiska tego typu. Podobne stacje wkrótce pojawią się również przy kolejnych liniach montażowych.

Za przenoszenie telewizorów odpowiadają roboty KUKA z serii KR IONTEC oraz KR QUANTEC.

W celu zwiększenia wydajności pracy stacji odbiorniki są pobierane „w locie”, czyli jeszcze w czasie, gdy przemieszczają się na taśmie transportującej. Takie rozwiązanie znacząco przyśpiesza cały proces.

Adrian Sobkowiak Piotr Janica MPLAB Prototypes
Adrian Sobkowiak Piotr Janica MPLAB Prototypes

Śledzenie ruchu przenośnika taśmowego i pobieranie odbiorników bez zatrzymywania go umożliwia pakiet technologiczny KUKA.ConveyorTech – wyjaśnia Piotr Janica, właściciel MPLAB Prototypes.

Pakiet KUKA.ConveyorTech umożliwia automatyczne dopasowanie ruchów robota do ruchu układu transportowego (np. przenośników taśmowych). Jego stosowanie sprawdza się przy wykonywaniu procesów w bezkompromisowym tempie. Mogą to być m.in. procesy obróbcze, montażowe lub handlingowe, jak w przypadku aplikacji wykonanych przez MPLAB Prototypes dla TPV Displays Polska.

Ponieważ telewizory są stosunkowo „delikatnymi” detalami, ważnym aspektem pracy zespołu MPLAB Prototypes było znalezienie rozwiązań, które zabezpieczą odbiorniki przed ewentualnymi uszkodzeniami podczas przenoszenia. Jak zauważa Piotr Janica, newralgicznym elementem w tym aspekcie okazało się zaprojektowanie odpowiedniego chwytaka.

Zbudowaliśmy specjalny chwytak, wykorzystując maty ssące i kompensatory dwuosiowe pneumatyczne zabezpieczające odbiorniki przy odkładaniu na paletki testujące – rozwiązanie omawia właściciel MPLAB Prototypes.

Adrian Sobkowiak Piotr Janica MPLAB Prototypes
Adrian Sobkowiak Piotr Janica MPLAB Prototypes

ROBOTYZACJA HANDLINGU

W STANDARDZIE KUKA

 

 

Operacje polegające na przenoszeniu elementów to obszar, w którym roboty skutecznie wykonują zadania będące obciążeniem dla ludzi. Z tego względu są stosowane coraz częściej – niezależnie od branży, specyfiki danego zakładu czy rodzaju obsługiwanych detali.

Portfolio robotów KUKA obejmuje modele o szerokim zakresie udźwigów: od niewielkich, kompaktowych modeli takich, jak rodzina KR AGILUS, po potężne modele o udźwigu nawet 1300 kg. Ich zalety to wszechstronność, dokładność, ponadprzeciętna prędkość pracy i wytrzymała konstrukcja, znacząco ograniczająca wydatki związane z konserwacją i serwisowaniem.

Robotyzacja produkcji w fabryce TPV Displays Polska to modelowy przykład efektywnego wykorzystania potencjału robotów KUKA.

Firma TPV Displays Polska z Gorzowa Wlkp. jako jeden z naszych kluczowych partnerów biznesowych z roku na rok zwiększa poziom robotyzacji poprzez wdrażanie kolejnych stanowisk zawierających roboty przemysłowe KUKA. Dzięki temu, pomijając korzyści finansowe, uzyskujemy przede wszystkim ciągłość produkcji, odciążamy pracowników od pracy fizycznej, jak i również uzupełniamy luki spowodowane brakami kadrowymi. W zakładzie klienta obecnie pracuje kilkanaście robotów KUKA, począwszy od niskiego, poprzez średni, aż do wysokiego udźwigu. Są to głównie aplikacje handlingowe, czyli tzw. operacje ręczne – podsumowuje Mateusz Homski, Regional Account Manager w KUKA Polska opiekujący się klientami z Polski zachodniej.

ZOBACZ FILMY Z REALIZACJI

W TPV DISPLAYS POLSKA

Piotr Janica

MPLAB Prototypes

 

Oto przykład wdrożenia systemu automatyzacji linii produkcyjnej opartego na robotach firmy KUKA, które umożliwiają zwiększenie wydajności pracy i poprawę stabilności procesów produkcyjnych. Przedsiębiorstwo TPV Displays Polska zdecydowało się na zastosowanie robotów KUKA z serii KR IONTEC oraz KR QUANTEC. Za ich wdrożenie i optymalizację odpowiadają inżynierowie z firmy MPLAB Prototypes – oficjalny Gold KUKA System Partner.

Grzegorz Benda

TPV Displays Polska

 

MPLAB Prototypes odegrało ważną rolę w projekcie automatyzacji produkcji telewizorów firmy TPV Displays Polska. Opracowaliśmy strategię automatyzacji procesów montażu telewizorów, która przyczyniła się do zwiększenia wydajności produkcji oraz usprawnienia pracy linii montażowych. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom TPV Displays Polska może przyspieszać procesy montażu i wdrażać coraz bardziej zaawansowane technologie.

Mateusz Homski

KUKA POLSKA

 

Firma TPV Displays Polska z Gorzowa Wlkp. to przykład przedsiębiorstwa, które efektywnie wykorzystało potencjał robotów KUKA w produkcji. Dzięki partnerstwu z firmą MPLAB Prototypes, TPV Displays Polska wprowadziła kolejne stanowiska zawierające roboty KUKA, co przyniosło wiele korzyści. Oprócz oszczędności finansowych, firma uzyskała ciągłość produkcji, odciążyła pracowników od pracy fizycznej.

SKONTAKTUJ SIĘ

bezpośrednio z naszym handlowcem

Piotr Janica - Prezes MPLAB Prototypes

Agata
Faryna-MAŁECKA

 

Office Manager

Tel.: +48 795 171 853
E-mail: info@mplab.com.pl